Bezpečnejšia budúcnosť: Národný bezpečnostný úrad a Asociácia kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky podpísali memorandum o spolupráci

Dňa 3. júla 2025 bolo v Bratislave uzatvorené memorandum o spolupráci medzi Národným bezpečnostným úradom (NBÚ) a Asociáciou kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky (AKI SR). Dokument oficiálne podpísali JUDr. Roman Konečný, riaditeľ Národného bezpečnostného úradu, a Ing. Tibor Straka, prezident Asociácie kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky. Spolupráca bude realizovaná na úrovni odborných diskusií, výmeny poznatkov a prezentácie najvhodnejších prístupov v oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti. Obe strany sa zároveň zaviazali podporovať osvetu v oblasti informačnej bezpečnosti a prispievať k prevencii kybernetickej kriminality. Toto memorandum je prvým z radu memoránd, ktoré bude Asociácia kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky uzatvárať s ďalšími orgánmi štátnej správy vykonávajúcimi pôsobnosť na úseku kritickej infraštruktúry.
Prečo je uzatvorenie memoranda dôležité?
Vznikom Asociácie kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky bola na Slovensku vytvorená platforma pre spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom. Táto platforma poskytuje priestor na súčinnosť v rôznych oblastiach. Patrí sem vypracúvanie analýz, identifikácia hrozieb, nebezpečenstiev a zraniteľností. Zahŕňa tiež vykonávanie auditov a prípravu projektov, ktoré smerujú k odstraňovaniu nedostatkov a nastavovaniu systémových opatrení. Cieľom týchto aktivít je zvýšiť odolnosť kritických subjektov pôsobiacich v jedenástich sektoroch, ktoré definuje zákon: energetika, doprava, financie, poštové služby, zdravotníctvo, voda a atmosféra, digitálna infraštruktúra, verejná správa, vesmír, výroba, spracovanie a distribúcia potravín a priemysel. Asociácia sa zameriava aj na podporu poskytovania všetkých 79 základných služieb v rámci týchto sektorov.
Spolupráca prichádza v čase, keď od 1. januára 2025 nadobudol účinnosť nový zákon o kritickej infraštruktúre, ktorý prináša zásadné zmeny v oblasti identifikácie a riadenia povinností kritických subjektov. Nová legislatíva kladie dôraz na ich zodpovednosť, pripravenosť a schopnosť reagovať na incidenty. Výrazne tým zvyšuje požiadavky na spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom.


